Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!

Na Krajowych Dniach Pola będzie można podziwiać okazy bydła mlecznego i mięsnego, będą konie, drób, owce oraz króliki. Ale oprócz wskazanych gatunków pojawią się również takie, które są mniej spotykane. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że warto przyjechać i zobaczyć to na własne oczy – mówi Wioleta Barczak, koordynator strefy Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych na Krajowych Dniach Pola.


Po raz pierwszy w historii na Krajowych Dniach Pola odbędzie się także Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Czy to jeszcze bardziej podkreśli prestiż zarówno samej wystawy, jak i Krajowych Dni Pola?

Organizowana w Sielinku Wystawa Zwierząt ma już ponad trzydziestoletnią tradycję, ale w ramach wydarzenia, jakim są Krajowe Dni Pola, Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbędzie się po raz pierwszy. Organizowane do tej pory w Sielinku Wystawy Zwierząt zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród hodowców, jak i zwiedzających. Mam nadzieję, że zapoczątkowana idea organizacji Krajowych Dni Pola w połączeniu z Wystawą Zwierząt będzie kontynuowana w kolejnych edycjach.

Co będzie obejmowała Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych? Jakie zwierzęta będzie można zobaczyć podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku?

Tak jak w przeszłości, również w tym roku odbędą się prezentacje poszczególnych gatunków zwierząt hodowlanych. I tak będzie można podziwiać okazy bydła mlecznego i mięsnego, będą konie, drób, owce oraz króliki. Ale oprócz wskazanych gatunków pojawią się również takie, które są mniej spotykane. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że warto przyjechać i zobaczyć to na własne oczy.

Niestety, ze względu na licznie występujące ogniska ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń, nadal nie można zorganizować pokazów trzody chlewnej.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a w związku z licznymi zagrożeniami wynikającymi z występowania ASF, należy ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji w celu ochrony biologicznej i zdrowotnych zwierząt, które będą prezentowane w Sielinku. To dla nas trudna decyzja, ponieważ zawsze staramy się nie pomijać żadnego z gatunków zwierząt hodowlanych, ale musimy stosować się do zaleceń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, z którym jesteśmy w stałym kontakcie.

Dlaczego w ogóle organizowana jest Wystawa Zwierząt Hodowlanych? Co hodowcy zyskują dzięki temu?

Mówiąc o rolnictwie trzeba pamiętać jak bardzo jest ono zróżnicowane. Przecież produkcja rolnicza obejmuje produkcję roślinną, produkcję zwierzęcą oraz wiele działów specjalnych produkcji rolniczej, na przykład pnie pszczele, wylęgarnie drobiu, uprawę grzybów i ich grzybni, hodowlę dżdżownic i tak dalej, z których największą wartość wytworzonej produkcji generuje przede wszystkim produkcja zwierzęca. Między innymi z tego względu nie należy marginalizować roli produkcji zwierzęcej, lecz należy ją promować i pokazywać najlepsze okazy. Organizacja Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych to również świetna okazja do spotkań i rozmów na temat problemów, z którymi borykają się hodowcy. Można wspólnie poszukać rozwiązać, które potem rolnicy będą mogli zastosować w swoich gospodarstwach rolnych. Takie spotkania są niezwykle cenne, można wymienić się doświadczeniem, powiększyć swoją wiedzę na temat hodowli zwierząt, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki osiągane przez gospodarstwo.

Jednym z elementów Wystawy Zwierząt Hodowlanych jest ocena zwierząt i wyłonienie czempiona, wiceczempiona oraz Superczempniona wystawy. Jakie zwierzęta będą poddane ocenie?

Zgromadzone w ramach wystawy zwierzęta zostaną poddane ocenie. W pierwszym dniu Krajowych Dni Pola w Sielinku, czyli 3 czerwca, specjalna komisja sędziowska oceni poszczególne gatunki zwierząt. W sumie ocenie zostanie poddanych około 60 sztuk bydła mięsnego, 70-80 sztuk bydła mlecznego, około 40 koni oraz około 200 królików. Ocenie nie będą poddawane owce i drób, ponieważ niewielu gospodarzy zajmuje się tego typu hodowlą oraz ze względu na niewielkie zainteresowanie tych hodowców. Ale owce się pojawią, jako zwierzęta pokazowe, będzie to jedna z nielicznych okazji do tego, by obejrzeć na żywo te zwierzęta, które pomału znikają z obrazu wielkopolskiej wsi.

Na co będą zwracali uwagę członkowie komisji oceniającej? Według jakich kryteriów będą oceniane zwierzęta?

Zwierzęta ze wszystkich grup będą oceniane pod kątem eksterieru, czyli po prostu według budowy ciała. W przypadku bydła mlecznego brana jest pod uwagę rama ciała, siła mleczności, nogi i racice, wymię. Przy ocenie zwierząt należących do gatunku bydło mięsne, komisja sędziowska będzie zwracała uwagę na pokrój i umięśnienie. W przypadku koni ocenia się je pod względem: typu, pokroju, stepu, kłusu, kondycji, pielęgnacji i przygotowania konia do Wystawy. Z kolei w przypadku królików, przy ocenie bierze się pod uwagę obowiązujące wzorce rasowe, według których przyznawane są punkty ocenianemu zwierzęciu.

Jakie wymagania stawiane są czempionom, wiceczempionom i Superczempionowi wystawy?

Oprócz powyższych wymagań, sędziowie ocenią również czy zwierzęta zostały dobrze przygotowane do wystawy, czyli czy zostały poddane fittingowi, a więc myciu, strzyżeniu, ale też odpowiedniemu żywieniu i oprowadzeniu zwierząt. Należy podkreślić, że przygotowania do wystawy zaczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Zwierzę musi być oswojone z oprowadzaniem po wybiegu, musi opanować sposób chodzenia i reagować na wydawane komendy. Dodatkowo zwierzę musi być odporne na hałas i obecność wielu ludzi, które towarzyszą tego typu wydarzeniom. Tytuł czempiona jest przyznawany zwierzęciu, które podczas procesu oceny sędziowskiej uzyskało największą ilość punktów w danym gatunku i kategorii. Analogicznie, tytuł wiceczempiona przyznawany jest zwierzętom, które będą miały drugi największy wynik. Z kolei tytuł Superczempiona przyznaje się najpiękniejszemu zwierzęciu wystawy. Wybierany jest on spośród wszystkich czempionów z poszczególnych kategorii.

Co tytuł zdobyty przez zwierzę oznacza dla właściciela?

Uzyskanie tytułu czempiona na wystawie bydła jest ukoronowaniem wielu lat pracy hodowlanej oraz przygotowań związanych z prezentowaniem zwierzęcia. O takim zaszczycie marzy wielu hodowców, ale o tym, jak wiele pracy trzeba włożyć, aby osiągnąć taki efekt, wiedzą głównie ci, którzy wystawiają swoje zwierzęta. Według mnie już sam udział w wystawie jest pewnego rodzaju wyróżnieniem, ponieważ Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych jest niepowtarzalną okazją do zaprezentowania osiągnięć w chowie i hodowli zwierząt, możliwością zaprezentowania profilu działalności własnego gospodarstwa rolnego oraz okazją do nawiązania kontaktów z innymi hodowcami. Ponadto, hodowcy z powodzeniem zacieśniają między sobą współpracę, często poprzez nawiązywanie kontaktów handlowych. Hodowcy, których zwierzęta uzyskują tytuł czempiona, wiceczempiona lub Superczempiona wprawdzie nie są skłonni do ich sprzedaży, jednak często bywa tak, że istnieje możliwość zakupu źrebięcia i cielęcia od klaczy, bądź krowy która została nagrodzona. Jest to swego rodzaju okazja i możliwość do włączenia do swoich gospodarstw zwierząt o wyselekcjonowanym pokroju, co w efekcie zwiększy zdrowotność i efektywność prowadzonego chowu i hodowli. Wystawa zwierząt niesie więc ze sobą liczne długofalowe efekty, co jest z punktu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, a więc organizatora tego wydarzenia, budujące.

Czy strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych to miejsce tylko dla hodowców? Dlaczego warto odwiedzić wystawę?

Jest to wydarzenie przede wszystkim dla hodowców, ale nie tylko. Już dziś zachęcam do odwiedzenia wystawy mieszkańców miast oraz tych mieszkańców terenów wiejskich, którzy nie zajmują się rolnictwem. To niepowtarzalna okazja do tego, by zobaczyć zwierzęta gospodarskie na żywo, poznać liczne ich rasy i odmiany. Dodatkowo dzieci będą mogły dowiedzieć się, jakie produkty spożywcze zawdzięcza się chowie i hodowli poszczególnych ras zwierząt. Okazuje się bowiem, że dla wielu dzieci zaskoczeniem jest, że mleko nie pozyskuje się z kartonika, ale od krowy, a w kartonik jest jedynie zapakowane.

Czy w ramach Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych będą przygotowane dodatkowo pokazy dla odwiedzających?

Oczywiście. Oprócz sędziowskiej oceny oraz uroczystego wręczania pucharów hodowcom zwycięskich sztuk zwierząt, będzie możliwość zobaczenia wielu pokazów bydła, koni oraz owiec. W przypadku bydła mlecznego, realizowany będzie pokaz fittingu, a więc będzie można zobaczyć jak zwierzę przygotowywane jest do wystawy, zanim pojawi się ono na ringu. Z kolei w grupie zwierząt „bydło mięsne” pokaz będzie dotyczył sposobu dokonywania oceny sędziowskiej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak taka ocena przebiega oraz na jakie elementy budowy zwierząt zwracana jest uwaga przy przyznawaniu punktacji. Jeżeli chodzi o owce, to zaplanowane zostały ich pokazy strzyżenia. Nie zabraknie również pokazów woltyżerki, podczas których zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda współpraca z koniem. To wszystko warto i trzeba zobaczyć.