W zależności od gatunku, zboża jare powinno siać się w terminie pomiędzy 20 marca a 10 kwietnia. Korzystając z optymalnych warunków, pod koniec marca został przeprowadzony siew zbóż jarych na polach doświadczalnych w Sielinku. Zboża jare powinny być siane możliwie jak najwcześniej. Dysponują wówczas dłuższym okresem wegetacyjnym, a to oznacza, że mogą lepiej wykorzystać składniki pokarmowe znajdujące się w glebie oraz zapas wody, który został zgromadzony w niej podczas zimy.
Nawożenie przedsiewne
Ważnym zabiegiem przed przystąpieniem do wysiewu nasion jest przygotowanie stanowiska, czyli nawożenie przedsiewne, a następnie dokładne wymieszanie nawozu z glebą. Uprawa przedsiewna niesie za sobą również inne korzyści, między innymi wyrównanie powierzchni pod siew, niszczenie mechaniczne chwastów oraz przy dużej wilgotności gleby przesuszenie jej.
Pod zboża jare w Sielinku zastosowano nawóz azotowy Canvil Mg firmy Anwil w dawce 200 kilogramów na hektar. Po zastosowaniu nawożenia gleba doprawiona została agregatem Expom Wicher.
Ewidencja odmian przed siewem
Dla optymalnego wzrostu i rozwoju roślin potrzebna jest odpowiednia obsada nasion na metr kwadratowy, dlatego przed siewem sporządzona została ewidencja wszystkich odmian poszczególnych gatunków. Istotne były takie dane, jak masa 1000 nasion oraz zdolność kiełkowania poszczególnych odmian. Na tej podstawie została ustalona ilość wysiewu. Równie ważna jest też odpowiednia głębokość siewu. W Sielinku wysiew prowadzony był na głębokości około 3 centymetrów.
Dzięki tym wysiłkom wzrost zbóż powinien przebiegać pomyślnie, co powinno przełożyć się na uzyskanie zadowalających plonów.