Innowacje wkraczają coraz szerzej do rolnictwa. Podczas Krajowych Dni Pola w Strefie Innowacji zostanie otwarte centrum testowania sztucznej inteligencji w rolnictwie. Śmiało można powiedzieć, że będzie to wydarzenie na skalę europejską - opowiadają Eliza Lubiatowska-Krysiak oraz Maciej Zacharczuk, koordynatorzy Strefy Innowacji.
Strefa Innowacji to jedno z najważniejszych miejsc na Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023. Co będzie w niej czekało na odwiedzających?
Eliza Lubiatowska-Krysiak: Strefa Innowacji jest bardzo ważnym elementem IV Krajowych Dni Pola w Sielinku, ponieważ te odbywają się pod hasłem „Rolnictwo innowacyjne”. Nawiązując do tego hasła przewodniego, specjalnie dla gości postanowiliśmy stworzyć Strefę Innowacji, w której będzie można zapoznać się z najnowszymi technologiami tworzonymi dla rolnictwa. Będzie można również porozmawiać z ekspertami. A przede wszystkim będzie można dowiedzieć się, może także zainspirować tym, jak można wykorzystywać najnowsze technologie w swoim gospodarstwie rolnym.
Maciej Zacharczuk: W Strefie Innowacji zobaczymy wiele nowych technologii, rozwiązań i projektów, które wspierają rolników w ich codziennej pracy. Będą to między innymi technologie cyfrowe, w tym wykorzystanie dronów w rolnictwie, aplikacje cyfrowe, zostanie poruszony temat rolnictwa 4.0 oraz będzie można zapoznać się z nowymi maszynami. Dodatkowo będziemy pokazywali te rozwiązania w praktyce, między innymi podczas krótkich debat czy praktycznych pokazów polowych.
A na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Maciej Zacharczuk: Jednym z tematów, który ostatnio jest bardzo na czasie i bardzo często pojawia się w mediach jest sztuczna inteligencja. W Strefie Innowacji zostanie otwarte centrum testowania sztucznej inteligencji w rolnictwie. Śmiało można powiedzieć, że będzie to wydarzenie na skalę europejską! Dodam, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu jest partnerem projektu AgrifoodTEF i otwarcie centrum będzie częścią tej współpracy.
Czy w Strefie Innowacji rolnicy będą mogli zobaczyć efekty wykorzystywania najnowszych rozwiązań technologicznych?
Eliza Lubiatowska–Krysiak: Oczywiście, że tak! Przez cały czas trwania Krajowych Dni Pola obecni będą gospodarze, a także przedstawiciele firm i naukowcy, którzy wspólnie realizowali innowacyjne efekty i którzy pokażą nam efekty tej współpracy. Ale podczas tego wydarzenia zaprezentują się również firmy, które wprowadziły już innowacyjne rozwiązania na rynek okołorolniczy.
Odwiedzający Strefę Innowacji będą mogli również przysłuchiwać się licznym debatom, a także aktywnie włączać się w dyskusję.
Eliza Lubiatowska-Krysiak: Podczas całego wydarzenia odbędzie się wiele debat, między innymi na temat rolnictwa precyzyjnego, nowoczesnych technologii stosowanych w produkcji żywności, a także zostanie poruszone zagadnienie możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w rolnictwie. Ostatnio głośny jest temat sztucznej inteligencji, co nie dziwi, ponieważ daje to spore szanse rozwoju i dlatego warto zastanowić się jak sztuczna inteligencja mogłaby wspierać rozwój nowoczesnego rolnictwa. Debaty wraz z pokazami, odbędą się na specjalnie przygotowanej scenie i będą trwały przez wszystkie dni targowe. Zachęcam do udziału w nich, ponieważ będą idealną okazją do tego, żeby zapoznać się z najnowszymi informacjami na temat rolnictwa, porozmawiać ze specjalistami. Oczywiście warto nie tylko się przysłuchiwać, ale również aktywnie włączać się w dyskusję, dzielić spostrzeżeniami, wątpliwościami, doświadczeniami. Wydarzenie to ma charakter otwarty dla każdego uczestnika. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Strefy Innowacji.
Czy dziś można sobie wyobrazić rolnictwo bez wsparcia współczesnych technologii? Czy jest możliwe prowadzenie gospodarstwa bez wsparcia nowoczesnych rozwiązań.
Maciej Zacharczuk: Innowacje w rolnictwie wkraczają coraz szerzej, rolnictwo rzeczywiście staje się coraz bardziej innowacyjne. Dlatego też Krajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „Rolnictwo innowacyjne”, a Strefa Innowacji jest jednym z najważniejszych elementów tego wydarzenia. Rozwój innowacyjności to jest kierunek, bez którego rolnictwo nie będzie się dalej rozwijało, szczególnie w kontekście wymagań europejskiego Zielonego Ładu, potrzeb zwiększania produkcji, a zarazem ograniczania środków chemicznych.