Podczas Krajowych Dni Pola w Strefie Poletek Demonstracyjnych przygotowaliśmy wiele pokazów o różnorodnej tematyce. Na odwiedzających łącznie czeka ponad 800 poletek – mówi Łukasz Kuleczka, koordynator Strefy Poletek Demonstracyjnych.
Strefa Poletek Demonstracyjnych to najważniejsze miejsce na Krajowych Dniach Pola. Co będzie tam czekało na odwiedzających?
W strefie poletek demonstracyjnych będzie można zobaczyć wiele odmian roślin uprawnych. W sumie zaprezentujemy ponad 40 gatunków rożnych roślin uprawnych, będzie ponad 680 małych poletek pokazowych oraz 150 poletek dużych, tak zwanych łanowych. Łącznie daje nam to ponad 800 poletek na Krajowe Dni Pola. Zademonstrujemy kolekcję odmian rzepaku, zbóż ozimych i jarych, szeroką gamę kolekcji odmian roślin strączkowych, w tym między innymi łubinów, grochów, bobu oraz roślin niszowych jak wyka, seradela, facelia, rzodkiew, gorczyca, lnianka ozima i jara. Tych roślin na poletkach będzie wiele i będzie można się zapoznać z technologią ich uprawy. Będzie więc naprawdę bardzo ciekawie.
Warto wspomnieć również o demonstracjach i pokazach, które będą odbywały się na poletkach demonstracyjnych
Rzeczywiście, podczas Krajowych Dni Pola w Strefie Poletek Demonstracyjnych przygotowaliśmy wiele pokazów o różnorodnej tematyce. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego omówiona zostanie odkrywka glebowa oraz wpływ różnych systemów uprawy roli, takich jak system międzyorkowy, system uproszczony czy system strip trill w uprawie pszenicy ozimej, słonecznika, kukurydzy i buraka cukrowego. Dodatkowo na poletkach z uprawą słonecznika będziemy wykonywali również odkrywkę glebową, by pokazać różnicę między tymi systemami uprawy oraz wpływ wybranego systemu na te rośliny. W Sielinku zostały również założone pasy kwietne, które zostaną dokładnie omówione przez wykładowców Uniwersytetu Poznańskiego. Z kolei specjaliści z Instytutu Ochrony Roślin przedstawią wpływ różnych wariantów systemów ochrony herbicydowej, zarówno na rzepak ozimy, zboża ozime, a także rośliny jare, takie jak łubin, groch, jęczmień czy rzepik. Ciekawostką będzie też możliwość zapoznania się z urządzeniem do wyznaczania precyzyjnej dawki azotu w nawożeniu roślin uprawnych.
To jednak nie wszystkie demonstracje i pokazy, które zaplanowano w Strefie Poletek Demonstracyjnych.
Planujemy także pokazy maszyn wielu firm, przeznaczonych zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw. Będzie można zobaczyć między innymi maszyny z firmy Kuhn Polska, wykorzystywane do siewu bezpośredniego. Ponadto, będzie można zobaczyć pracę pielników do ochrony herbicydowej i ochrony hybrydowej, polegającej na tym, że w międzyrzędziach wykorzystywany jest pielnik mechaniczny, a w rzędach istnieje możliwość selektywnej aplikacji innych środków ochrony roślin. Oczywiście, podczas Krajowych Dni Pola pokazy będą odbywały się z użyciem wody. Jedną z atrakcji będzie również pokaz robota autonomicznego, który będzie pielił wcześniej zasiane buraki. Robot ten ma również funkcję pielenia buraków, z możliwością ich selektywnego oprysku wyłącznie w rzędach. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Mamy również zaplanowane pokazy rolnictwa precyzyjnego, w tym między innymi siew kukurydzy. Na niedzielę przygotowaliśmy dodatkowo pokaz pracy maszyn leśnych do ścinki i zwózki drzew. W czasie obu dni targów w strefie pokazów będzie można zobaczyć maszynę do zbioru kamieni z firmy Husaria Polska, a także drony, które są wyposażone w możliwość oprysku – na potrzeby pokazu oczywiście będzie wykonany oprysk wodą.
Oprócz pokazu maszyn, będzie można również zobaczyć wykorzystanie technologii w gospodarstwie rolnym.
To prawda, pokażemy krok po kroku jak wygląda proces zautomatyzowanego zbierania prób glebowych na podstawie wcześniejszego skanowania gleby. Następnie zostanie pokazany proces generowania map aplikacyjnych i późniejsze wykorzystanie tych map właśnie w celu precyzyjnego zarządzania danym polem. Nie pozostaje nic innego jak tylko zaprosić wszystkich do odwiedzenia naszych stref pokazowych.