Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Logotyp krajowe dni pola z datą rozpoczęcia imprezy 3-5 czerwca 2023
Zwiedzającym dziękujemy za przybycie!
Na zdjęciu michał sosiński stoi wyprostowany na polu w sielinku. w tle widoczne są uprawy.

Zauważamy wzrost zainteresowania imprezami typowo rolniczymi przez osoby nie związane na co dzień z rolnictwem. Program obchodów IV Krajowych Dni Pola został tak zaplanowany, aby poświęcić również dużą część na tematy związane z szeroko rozumianym rozwojem obszarów wiejskich. Udział w tym wydarzeniu będzie doskonałą okazją, aby poznać lokalną kulturę i tradycję – mówi Michał Sosiński, komisarz IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023.

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to najważniejsza tegoroczna impreza rolnicza 
w Polsce?

Na pewno jedna z najważniejszych. Krajowe Dni Pola są dość młodym wydarzeniem o randze krajowej imprezy wystawienniczej. W bieżącym roku w Wielkopolsce będzie to dopiero IV edycja. Niemniej jednak z roku na rok ranga jak i jej wymiar organizacyjny wzrastają, a samo wydarzenie znalazło już trwałe miejsce w kalendarzu wystaw krajowych.

Czy przy organizacji Krajowych Dni Pola Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu korzystał z doświadczeń organizatorów poprzednich edycji? Jeśli tak, to w jaki sposób pomogły Państwu te doświadczenia?

Formuła organizacyjna Krajowych Dni Pola zakłada ich coroczną organizację w kolejnym województwie. Jest to rozwiązanie, które pozwala zademonstrować najlepsze, charakterystyczne dla danego regionu rozwiązania wdrażane w rolnictwie i na terenach wiejskich. Wielkopolska od dziesięcioleci kojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Chcemy podczas naszego wydarzenia kontynuować ten przekaz. Dużym wsparciem była dla nas współpraca organizacyjna z naszymi przyjaciółmi z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Ich cenne wskazówki organizacyjne pomogły nam na początku drogi i dały solidny fundament do dalszych działań organizacyjnych.

Co jest największym wyzwaniem podczas organizacji IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023?

Wszystko. Pierwsze spotkanie organizacyjne mieliśmy już we wrześniu 2021 roku i od tego czasu praktycznie cały czas zajmowaliśmy się przygotowaniem tego wydarzenia. Ilość wątków i wyzwań logistyczno-organizacyjnych była ogromna. W ostatnim dziesięcioleciu jest to jedyna impreza o randze krajowej, którą realizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, więc wkładamy w jej przygotowanie dużo pozytywnej energii
i zaangażowania. Mam dużą nadzieję, że efekt tych przygotowań będzie pozytywnie odebrany zarówno przez uczestników wystawy, jak i zwiedzających.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku?

Wraz z partnerami organizacyjnymi, związkami hodowców i producentów, firmami branżowym oraz instytucjami publicznymi przygotujemy bogaty program tego wydarzenia. Mając na uwadze jak najlepsze zademonstrowanie planowanych atrakcji, teren wystawienniczy podzielony został na 8 stref tematycznych: Innowacji, Poletek Demonstracyjnych, IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Energii dla Rolnictwa, Ogrodnictwa, Wielkopolskich Targów Rolniczych oraz Doradztwa i Instytutów. We wszystkich strefach nasi goście będą mieli możliwość aktywnego udziału w prezentowanych formach wystawienniczych, przeprowadzane będą pokazy pracy sprzętu oraz rozwiązań Rolnictwa 4.0. Na urządzonych poletkach, na ponad 18 hektarach terenów, odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 600 odmian roślin uprawnych 30 różnych gatunków, w tym prezentacje odmian z Listy Odmian Zalecanych dla województwa wielkopolskiego czy prezentacje ofert ponad 40 firm obsługujących rolnictwo oraz wiele innych atrakcji.

Krajowe Dni Pola to impreza przede wszystkim o charakterze rolniczym. Ale czy osoby, które nie zajmują się rolnictwem na co dzień znajdą coś interesującego dla siebie?

Zdecydowanie tak. W ostatnich latach można zauważyć zmianę zainteresowania sprawami rolniczymi przez osoby niezwiązane z tą dziedziną gospodarki. Wiele „mieszczuchów” zostało mieszkańcami wsi i trenów rolniczych, a samo rolnictwo nie jest postrzegane jako coś archaicznego. Zauważamy wzrost zainteresowania imprezami typowo rolniczymi przez osoby niezwiązane na co dzień z rolnictwem. Program obchodów IV Krajowych Dni Pola został tak zaplanowany, aby poświęcić również dużą część na tematy związane z szeroko rozumianym rozwojem obszarów wiejskich. Udział w tym wydarzeniu będzie doskonałą okazją, aby poznać lokalną kulturę i tradycję. Wydarzenie ma przyczynić się do integracji, aktywizacji i wsparcia lokalnych społeczności, promocji wielkopolskich produktów regionalnych i innych elementów dziedzictwa kulturowego. A jak mowa o dziedzictwie kulturowym, to nie może zabraknąć również stoisk Kół Gospodyń Wiejskich. Zaplanowaliśmy również występy zespołów ludowych czy orkiestr dętych. Jednym z magnesów przyciągających zwiedzających będzie z pewnością organizowana
IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na której zaprezentowane zostaną najlepsze zwierzęta hodowlane z zachodniej Polski. Wystawa swoim zakresem będzie obejmowała wybór, prezentację oraz sędziowską ocenę eksterieru i pożądanego typu użytkowego zwierząt hodowlanych z grup: bydło mięsne, bydło mleczne, konie, króliki oraz drób. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć setki zgromadzonych w Sielinku zwierząt, które nie tylko są przykładem wdrażanego w gospodarstwach postępu hodowlanego, ale także stanowią dużą atrakcję dla rodzin z dziećmi.