Krajowe Dni Pola to prestiżowa impreza i to dla nas ogromny zaszczyt oraz wyróżnienie, że możemy ją zorganizować na naszym terenie. Co ważne, to impreza nie tylko dla osób związanych z rolnictwem, ale dla wszystkich, którzy wsią się interesują lub nawet w ogóle jej nie znają, a chciałyby poznać bogactwo naszego rodzimego rolnictwa – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Krajowe Dni Pola to największa impreza dla osób, firm i instytucji związanych z branżą rolniczą. Co roku to wydarzenie przyciąga kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga zapewne ogromnej pracy.
To prawda, dlatego w prace nad przygotowaniem jednej z najważniejszych imprez dla branży rolniczej zaangażowanych jest bardzo wiele osób, instytucji oraz przedstawicieli władz samorządowych, szczególnie z gminy i powiatu, gdzie odbędzie się to wydarzenie. Należy podkreślić, że przygotowania do Krajowych Dni Pola w Sielinku ruszyły już wiele miesięcy przed wydarzeniem. Działamy na wielu płaszczyznach. Ale jestem całkowicie spokojny, bo nad wszystkim czuwa zespół specjalistów, wspierany przez licznych partnerów i sponsorów. Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim pracownikom Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, którzy pracują nad organizacją Krajowych Dni Pola.
Najważniejszym elementem Krajowych Dni Pola są oczywiście poletka demonstracyjne. Czego mogą spodziewać się rolnicy, którzy będą je oglądali?
Rzeczywiście, poletka demonstracyjne to kluczowe miejsce całego wydarzenia. Na odwiedzających czeka około 700 odmian roślin uprawnych. Nasi specjaliści z zakresu produkcji roślinnej od wielu miesięcy pracują nad tym, aby poletka prezentowały się jak najlepiej. Co ważne, w trakcie Krajowych Dni Pola na polach demonstracyjnych praktycznie co chwilę będą odbywały się różnorodne pokazy, zaś odwiedzający będą mogli bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm hodowlanych oraz nasiennych lub z doradcami WODR.
Główne hasło Krajowych Dni Pola to „Rolnictwo innowacyjne”. Dlaczego akurat na to postawiony został największy nacisk i czego w takim razie można się spodziewać?
Hasło „Rolnictwo innowacyjne” bardzo dobrze wpisuje się w naszą politykę promowania i pokazywania nowoczesnego rolnictwa. Jako WODR, od lat uczestniczymy w różnorodnych projektach mających na celu cyfryzację polskiego rolnictwa oraz wdrażanie do niego nowatorskich rozwiązań. W specjalnie przygotowanej „Strefie Innowacji” będzie można nie tylko posłuchać wykładów dotyczących innowacji w rolnictwie, ale także na własne oczy, w praktyce przekonać się, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rolników.
Jednym z elementów Krajowych Dni Pola jest również Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która co roku przyciąga wielu odwiedzających do Sielinka.
Zgadza się, wystawa zwierząt co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, by mogło jej zabraknąć na Krajowych Dniach Pola. Odwiedzający będą mogli obejrzeć piękne okazy bydła mlecznego, bydła mięsnego, drobiu, koni oraz królików. Na najlepszych czekają oczywiście nagrody i wyróżnienia.
Nowością na Krajowych Dniach Pola będzie osobna strefa ogrodnictwa, w której czołowe firmy zaprezentują ofertę najnowszych środków produkcji i technologii dla szeroko rozumianego ogrodnictwa.
Ogrodnictwo jest bardzo ważnym elementem branży rolniczej, dlatego podczas Krajowych Dni Pola nie może zabraknąć elementów poświęconych właśnie tej tematyce. Oprócz firm działających w branży ogrodnictwa, będzie można skorzystać z fachowego doradztwa i wiedzy naukowców – praktyków z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Interesującym tematem dla rolników może być także energia dla rolnictwa, której również będzie poświęcona osobna strefa.
Tematyka energii dla rolnictwa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, odgrywa coraz większe znaczenie. Rolnicy są zainteresowani różnymi źródłami energii, w tym także odnawialnymi źródłami energii. W związku z tym uznaliśmy, że niezbędne jest, aby ta tematyka odpowiednio wybrzmiała na Krajowych Dniach Pola.
Głośno wybrzmi także tematyka Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie będą między innymi tańce czy stoiska Kół Gospodyń Wiejskich.
Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich prawdopodobnie będzie jedną z najciekawszych, zwłaszcza dla osób, które nie interesują się zbyt mocno rolnictwem. Będzie można tam dowiedzieć się więcej o wielkopolskiej, lokalnej kulturze, zapoznać się z działalnością kół gospodyń wiejskich lub podziwiać nasze regionalne rękodzieło. Krajowe Dni Pola, oprócz aspektu rolniczego, mają być także wydarzeniem, które pozwoli wszystkim odwiedzającym lepiej poznać historię i kulturę Wielkopolski. Nasz region ma bogatą tradycję, którą chcemy zaprezentować.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego nie zapomniał także o uczniach szkół rolniczych, którzy będą przyszłością polskiego rolnictwa. To im jest poświęcony trzeci dzień Krajowych Dni Pola, czyli „Dzień Młodego Rolnika”.
Bez wątpienia uczniowie są przyszłością polskiego rolnictwa, dlatego zależy nam na tym, by mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą być wykorzystywane w gospodarstwach. Na uczniów czekają specjalne lekcje polowe o różnorodnej tematyce. Jestem przekonany, że każdy z uczniów będzie mógł dowiedzieć się czegoś nowego w interesujących ich aspektach.
Głównym organizatorem Krajowych Dni Pola jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, ale wspomniał Pan, że instytucja mogła liczyć na duże wsparcie partnerów, którzy włączyli się w organizację wystawy.
W organizacji Krajowych Dni Pola w Sielinku współpracowaliśmy z wieloma różnymi podmiotami oraz instytucjami. W pierwszej kolejności chciałbym wspomnieć o naszych głównych partnerach naukowych, którymi były Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Bez zaangażowania tych partnerów na pewno nie bylibyśmy zorganizować Krajowych Dni Pola w tak szerokim zakresie. Pamiętajmy bowiem, że tuż przed obchodami głównymi Krajowych Dni Pola, 1 oraz 2 czerwca odbędą się dwie imprezy towarzyszące organizowane odpowiednio przez Instytut Ochrony Roślin oraz COBORU.
Czyli można podsumować, że prace nad organizacją Krajowych Dni Pola przebiegają zgodnie z planem.
Oczywiście. Krajowe Dni Pola to prestiżowa impreza i to dla nas ogromny zaszczyt oraz wyróżnienie, że możemy ją zorganizować na naszym terenie. Nie możemy pozwolić sobie na żadne opóźnienia, ani zwłokę. Wielkopolska to symbol gospodarności, zaradności i pracowitości i my swoją pracą chcemy udowodnić, że tak jest w rzeczywistości. Od 3 do 5 czerwca godnie wszystkich ugościmy w Sielinku.